Czy całe postępowanie jest online?
Tak. Jedynie wyrok strony otrzymują także w formie papierowej.
Czy potrzebny mi jest profesjonalny pełnomocnik (radca prawny, adwokat)?
W Sądzie Arbitrażowym Online OAC nie ma obowiązku korzystania z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Używanie Serwisu OAC jest tak proste i intuicyjne, że każdy Użytkownik bez trudu poradzi sobie z tym sam. Jednak osobom nieznającym biegle prawa sugerujemy skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, czyli radcy prawnego lub adwokata, aby ich argumenty i dowody zostały w pełni wyartykułowane i przedstawione. Jeśli strona korzysta z takiego pełnomocnika i sprawę wygra, to na jej żądanie zgłoszone w toku sprawy Arbitrzy zasądzą na jej rzecz zwrot kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego na takich zasadach, jak robią to sądy powszechne.
Co to są zasady słuszności (ex aequo et bono)?
Sprawy w arbitrażu są rozstrzygane na podstawie prawa wybranego przez strony, a w przypadku braku wyboru lub jego nieważności – na podstawie prawa właściwego zgodnie z właściwymi przepisami. Jeśli jednak strony tak ustalą (w klauzuli arbitrażowej), dopuszczalne jest rozstrzyganie sprawy w arbitrażu na zasadach słuszności (łac. ex aequo et bono). W takim przypadku Arbitrzy nie kierują się przy rozstrzygnięciu przepisami prawa, lecz poczuciem sprawiedliwości – „według tego, co jest słuszne i dobre".
Ilu pełnomocników można mieć i kto może być pełnomocnikiem?
Pełnomocnika można mieć tylko jednego. Może nim być każda osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz posiada konto w OAC. Sugerujemy jednak, by pełnomocnikami ustanawiać wykwalifikowanych prawników – radców prawnych i adwokatów.
W jaki sposób składa się pozew w OAC?
Pozew składa się za pośrednictwem Serwisu OAC. Po zalogowaniu należy kliknąć przycisk „Załóż nową sprawę". Następnie należy podać wymagane informacje (dane stron), załączyć klauzulę arbitrażową (jeśli występuje w sprawie), wybrać Arbitrów, wskazać prawo właściwe i język postępowania, określić wartość przedmiotu sporu, sformułować żądania, sporządzić uzasadnienie, załączyć dowody, a na koniec opłacić pozew.
Jakie modyfikacje procedury są dopuszczalne?
W Sądzie Arbitrażowym Online OAC dopuszczalne są następujące modyfikacje podstawowej procedury:
1) wprowadzenie dodatkowej rundy w elektronicznej wymianie pism,
2) zniesienie wymogu tłumaczenia dostarczanych przez strony dokumentów na język postępowania,
3) podział opłaty za postępowanie między Stronami po połowie,
4) rozstrzyganie sprawy przez trzech Arbitrów.
Każdą z tych modyfikacji można zaproponować na etapie składania pozwu. Jeśli pozwany wyrazi na nią zgodę, jest ona stosowana w danym postępowaniu.
W jaki sposób druga strona dowiaduje się, że została pozwana?
a adres e-mail i numer telefonu pozwanego podane w zapisie na OAC zostają do niego wysłane wiadomości, że został pozwany. Po zalogowaniu się na konto w OAC (ewentualnie także po uprzednim założeniu konta, jeśli strona dotąd tego nie zrobiła), może zapoznać się z pozwem, złożyć odpowiedź, a także dokonywać innych czynności w postępowaniu.
Jakie etapy składają się na postępowanie przed OAC?
Główne etapy są następujące: pozew, odpowiedź na pozew, drugie pismo powoda, drugie pismo pozwanego oraz wyrok. Na wniosek stron można przedłużyć postępowanie o dodatkową rundę (trzecie pismo powoda i trzecie pismo pozwanego). Obok głównych etapów trwać mogą postępowania poboczne związane z zarządzeniami Sądu kierowanymi do stron albo wnioskami stron kierowanym do Sądu lub siebie nawzajem. Zasadniczo nie wpływają one na bieg głównego postępowania.
W jaki sposób przesłuchuje się świadków i strony?
Dowód z przesłuchania stron i zeznań świadków może być przeprowadzony wedle uznania Arbitrów rozstrzygających sprawę na dwa sposoby. Pierwszym są zeznania w formie pisemnej. Taki dokument, przed jego zamianą na formę elektroniczną (zeskanowaniem), powinien być podpisany przez osobę składającą zeznania. Winien ponadto zawierać dane do kontaktu z tą osobą oraz sentencję dotyczącą świadomości odpowiedzialności cywilnej i karnej za poświadczenie nieprawdy. W dokumencie powinny się znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania zadane przez Sąd lub dopuszczone przez Sąd na wniosek którejś ze stron. Drugim sposobem są wideokonferencje. Arbiter główny zarządzeniem wyznacza termin wideokonferencji oraz wskazuje, kto oprócz stron powinien być obecny. Do przeprowadzania wideokonferencji wykorzystywany jest program Zoom.us.
Ile zwykle trwa sprawa przed OAC?
Zwykle sprawa trwa około 3-5 tygodni. W wyjątkowych sytuacjach (zmiany w składzie orzekającym, zawieszenie postępowania) może potrwać dłużej.
Co się stanie, jeśli strona nie sprawdza adresu e-mail i telefonu komórkowego podanych w zapisie na OAC i nawet nie wie, że została pozwana?
Przesłanie przez Serwis OAC wiadomości na adres e-mail i telefon komórkowy pozwanego podane w zapisie na OAC są równoznaczne z ich skutecznym doręczeniem. Każdy Użytkownik Serwisu jest zobowiązany do regularnego sprawdzania podanej w Serwisie poczty e-mail (w tym folderu „spam”) oraz telefonu komórkowego. Nie ma znaczenia, czy pozwany faktycznie zapoznał się treścią wiadomości. Wiadomości są uznane za doręczone, a postępowanie będzie kontynuowane i może zapaść wyrok zaoczny.
Czy należy załączyć dowód opłaty skarbowej od pełnomocnictwa?
Pełnomocnictwo do działania przed sądem arbitrażowym nie podlega opłacie skarbowej.
Czy można pobrać aktualny protokół sprawy?
Na każdym etapie sprawy można pobrać jej aktualny protokół w formacie PDF poprzez kliknięcie w przycisk „Protokół" widoczny po lewej stronie ekranu na widoku sprawy. Protokół jest dostępny w dwóch wersjach: skróconej i pełnej. Wersja skrócona, oprócz ogólnych informacji o sprawie – takich jak oznaczenie stron, wartości przedmiotu sporu czy Arbitrów – zawiera chronologiczny spis czynności dokonanych w sprawie. Natomiast protokół pełny zawiera ponadto treść wszystkich złożonych w sprawie pism, wniosków, zarządzeń oraz wyroku.
Czy można do OAC składać dowody tradycyjnymi metodami?
Nie. W OAC dopuszczalne są jedynie dowody w formie elektronicznej. Jeśli więc dowodem jest dokument w formie papierowej, należy go zeskanować i przesłać w formacie PDF.
W jakich językach można rozstrzygać spory w OAC?
Postępowanie może się toczyć w dowolnym języku wybranym przez strony – pod warunkiem, że w OAC dostępny jest Arbiter znający ten język. Język postępowania (podobnie jak prawo właściwe) sugerujemy wskazać już w klauzuli arbitrażowej. Natomiast sam Serwis jest dostępny w językach polskim i angielskim.
Czy można złożyć apelację od orzeczenia OAC?
Nie. Postępowanie jest jednoinstancyjne.
Co mam zrobić, jeśli na Liście Arbitrów brakuje osoby o kompetencjach wymaganych w moim sporze?
Jeśli przed złożeniem pozwu na Liście Arbitrów nie znajduje się osoba spełniająca wymagane kryteria (np. znajomość prawa danego państwa, które to prawo jest prawem właściwym dla danego sporu), Użytkownik powinien zgłosić ten fakt personelowi Sądu. Ten zaś dołoży starań, by znaleźć kompetentnego Arbitra spełniającego wymagane kryteria. Jeśli natomiast taka sytuacja nastąpi w toku postępowania (np. w związku z ustąpieniem, wyłączeniem lub odwołaniem Arbitra), sprawa ulega zawieszeniu i personel Sądu poszukuje odpowiedniego Arbitra. Jeśli znalezienie odpowiedniego Arbitra nie będzie możliwe, sprawa zostanie umorzona.
Czy Arbitrzy zasądzają koszty procesu na rzecz strony wygrywającej?
Tak. Arbitrzy w OAC zasądzają koszty procesu na rzecz strony wygrywającej, o ile zażąda ona tego w piśmie procesowym. Koszty zastępstwa procesowego są zasądzane w takiej wysokości, w jakiej byłyby zasądzone przez sąd państwowy (powszechny), który rozpoznawałby sprawę, gdyby nie trafiła ona do OAC.